Farabi Hakkında Genel Bilgiler

 • FARABİ PROGRAMI

 

 • Kısaca "Farabi Değişim Programı" olarak adlandırılan Yüksek öğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı, üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans,lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yüksek öğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır.

  Farabi Değişim Programı, öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yüksek öğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlamaktadır.

  Farabi Değişim Programının uygulanmasına ilişkin ilkeler, Yönetmelik ve Esas ve Usuller tarafından ayrıntılarıyla belirlenmiştir.

  Farabi (871-950)

  Türkistan’ın Farabi şehrinde 871 yılında doğmuştur. Buhara, Bağdat, Şam, Kahire, Harran ve Halep gibi zamanınönemli ilim merkezlerini dolaşmıştır. Felsefe, matematik, mantık, siyasetbilimi ve musiki alanında eserler yazmıştır. İslam dünyasında felsefe alanında Muallim-i Evvel (İlk Öğretmen) denen Aristo ile kıyaslanacak kadar büyük birşöhrete sahiptir ve Muallim-i Sani (İkinci Öğretmen) olarak anılır. Batı dünyasında "Alpharabius" olarak tanınır. 950 yılında Şam’da vefat etmiştir.

 

 • FARABİ TEMSİLCİLERİ

S/N

ADI SOYADI

BÖLÜMÜ

1

Arş. Grv. Neşe ÖZKAN

Biyomedikal Mühendisliği

2

Arş. Grv. Dr. Emre AKARSLAN

Elektrik Mühendisliği

3

Doç. Dr. Harun DIRAMAN

Gıda Mühendisliği

4

Doç. Dr. Mevlüt GÜLLÜ

Harita Mühendisliği

5

Yrd. Doç. Dr. Veli BAŞARAN

İnşaat Mühendisliği

6

Doç. Dr. Çağlar ÖZKAYMAK

Jeoloji Mühendisliği

7

Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan ALAGÖZ

Kimya Mühendisliği

8

Doç. Dr. İrfan Celal ENGİN

Maden Mühendisliği

9

Yrd.Doç.Dr. Cemile Betül EMRULLAHOĞLU ABİ

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği

 

Hızlı Erişim

Akü Medya